سفر به کاخ توپکاپی

بدون شک کاخ توپکاپی استانبول جزو پربیننده ترین جاذبه های توریستی استانبول است  . اما در سال گذشته بخش حرمسرای این کاخ عثمانی بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است .

 

حرمسرای کاخ توپکاپی استانبول جزو مهمترین بخش های این کاخ بوده  است که در اواخر قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است . در محوطه حرم سرا 300 اتاق وجود دارد و حدود 1000 زن ، کودک و کنیز در این محوطه زندگی می کرده اند . وقتی وارد ساختمان اصلی میشوید پر از دالان ها و راهروها فروان است که به هم متصل هستند و محل اقامت زنان بر اساس درجه و مرتبه ای که داشتند از یکدیگر جدا بوده است .

Image result for ‫کاخ توپکاپی‬‎

مقام ارشد در حرم سرا مادر پادشاه و یا والده سلطان بوده است که در واقع تصمیم گیرنده اصلی داخل حرم بوده است و وقتی وارد قسمت مربوط به والده سلطان در حرسرای کاخ توپکاپی میشوید با اتاق بزرگی که مزین به کاشی کاریهای نفیس و کنده کاری های بسیار زیباست رو به رو می شوید . بعد از مقام والده سلطان در حرمسرا  زنان عقدی پادشاه که صاحب فرزند پسر بودند از اهمیت زیادی برخوردار بودند و اتاق های بزرگ و زیبایی به آنها اختصاص داده می شده است .

از جاهای بسیار دیدنی در بخش حرمسرای کاخ توپکاپی ، حمام ویژه والده سلطان و  همین طور راهرویی به نام آلتین یول یا گذر طلایی میباشد . گذر طلایی در واقع راهرویی است که به محل اقامت پادشاه ختم میشده است و چون در روزهای جشن در این محل سکه های طلا پخش می کرده اند به این مسیر گذر طلایی گفته میشده است .

 

Related image

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *