کلیسای جامع بارتولومئوس مقدس در فرانکفورت

کلیسای جامع «بارتولومِئوس» واقع در فرانکفورت، در قرن سیزدهم میلادی ساخته شد. پادشاهان آلمانی و حاکمان امپراطوری مقدس روم از سال ۱۳۵۶ تا ۱۷۹۲ در این کلیسا تاج‌گذاری می‌کردند.

برخلاف نام این کلیسای امپراطوری که به آن کلیسای جامع می‌گویند، اینجا هرگز محل جلوس اسقفان نبوده است. این عنوان بیشتر به خاطر آن‌که پادشاهان و امپراطوران در این مکان تاج‌گذاری می‌کردند در قرن هجدهم به آن اطلاق شد. ساخت کلیسای جامع بارتولومئوس مقدس در سال ۱۲۵۰ و در محوطه یک نمازخانه قرن هفتمی شروع شد. کلیسای مذکور پنجمین کلیسایی بود که در اینجا می‌ساختند. بعد از اتمام ساخت، این بنا به بارتولومئوس مقدس تقدیم گشت. سازه گوتیکی باشکوهی که امروز شاهد آن هستیم با اصلاحاتی که به مرور زمان صورت گرفته به وجود آمد.

کلیسای جامع فرانکفورت

در سال ۱۳۵۶، امپراطور «چارلز چهارم» دستور داد تا این کلیسا برای انتخابات و تاج‌گذاری پادشاه جدید مورد استفاده قرار گیرد. از آن زمان پادشاهان آلمانی و بعد از سال ۱۵۶۲ امپراطوران مقدس روم در اینجا تاج‌گذاری کردند. همین امر سبب رایج شدن نام «کایزردوم» (Kaiserdom) یا کلیسای جامع امپراطوران گردید. آتش‌سوزی عظیمی در سال ۱۸۶۷ سبب ویرانی بخش زیادی از بنا شد. بعد از بازسازی‌های که صورت گرفت دوباره در سال ۱۸۸۰ و این بار در اواخر جنگ جهانی دوم کلیسا آسیب جدی دید. در یک بازه چهار ساله از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ کایزردوم دوباره بازسازی شد.

کلیسای جامع فرانکفورت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *