کاخ سلطنتی آمستردام هلند

کاخ سلطنتی آمستردام هلند که تا قبل از حکومت ناپلئون اول ساختمان شهرداری بود، خاطرات وقایع تاریخی متعددی را در دل دارد که بازدید از آن را تبدیل به تجربه‌ای ارزشمند می‌کند.

در نقطه اوج دوران طلایی هلند، دولت آمستردام تصمیم به ساخت یک ساختمان ارزشمند برای شهرداری در ضلع غربی میدان «دام» گرفت. این بنای عظیم قرار بود نمادی از رشد تأثیرگذاری جمهوری هلند و نیروی اجرایی آن باشد. معمار طراح این پروژه، «یاکوب فان کامپِن» (Jacob van Campen) با اعتقاد به اینکه روزی آمستردام بزرگ‌ترین شهر اروپای شمالی خواهد شد، آن را با الهام از کاخ‌های امپراطوری روم ساخت. این شور و شوق، نیروی محرکی برای کار کامپن شده و او تمام مهارت‌های خود را به کار بست تا ساختمانی خلق کند که انعکاسی از همان شکوه و جلال معماری کاخ‌های روم را به نمایش بگذارد. نقشه‌های او در نهایت در سال ۱۶۵۵ تمام شده و ساختمان شهرداری تا سال ۱۸۰۶ به عنوان یک مرکز اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از این زمان، بنای شهرداری تبدیل به یک کاخ سلطنتی شد.

قصر سلطنتی آمستردام

در این دوران، هلند توسط امپراتوری فرانسه اشغال و مجبور به پذیرش لویی ناپلئون اول به عنوان شاه کشور شد. پادشاه جدید، ساختمان شهرداری را تبدیل به محل اقامت خود کرد و در واقع اهداف اصلی دموکرات بنا، لغو و خنثی شدند. بعد از خروج فرانسه از هلند در سال ۱۸۱۳، شاه «ویلیام اول» به عنوان اولین پادشاه هلند انتخاب گردید.

با در نظر گرفتن اهمیت استراتژیک ساختمان شهرداری، ویلیام تصمیم گرفت تا آن را تحت تملک تاج حفظ کند. از آن زمان اینجا در دستان پادشاهی هلند بوده و هنوز هم به عنوان مکانی در خدمت خاندان سلطنتی کشور استفاده می‌شود. مراسم‌های مهم متعددی درون تالارهای این ساختمان برگزار شده که از میان آن‌ها می‌توان اعطای نشان ملکه «بئاتریکس» در سال ۱۹۸۰ و تفویض حکمرانی هلند بر اندونزی در سال ۱۹۴۹ را نام برد. امروزه این بنا به روی عموم مردم باز بوده و اغلب نمایشگاه‌هایی حول موضوع تاریخ هلند در آن برگزار می‌شود.

قصر سلطنتی آمستردام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *