ریودوژانیرو را بهتر بشناسیم

ریودوژانیرو که به اختصار ریو نامیده می‌شود، دومین شهر بزرگ برزیل و سومین منطقه‌ی شهری بزرگ آمریکای جنوبی است. ریو این روزها میزبان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی دنیا یعنی مسابقات المپیک است. در ادامه با حقایقی جالب درباره‌ی این شهر زیبا و دیدنی آشنا می‌شویم.

 • این شهر با توجه به رودی نام‌گذاری شده که در واقع وجود خارجی ندارد. کاشفان پرتغالی، زمانی که در سال ۱۵۰۲ در ریوی کنونی به زمین پا گذاشتند، این خلیج را با دهانه‌ی یک رود اشتباه گرفتند. در نتیجه این منطقه را ریو دو ژانیرو (Rio de Janeiro) به معنای  رود ژانویه (River of January) نامیدند. نام‌گذاری‌ که کاملاً نادرست است.
 • در ریو، هنر خیابانی، قانونی است. ریو به یک بوم بزرگ برای علاقه‌مندان و هنرمندان هنر خیابانی از سراسر دنیا تبدیل شده است. چرا که در این شهر، اجرای نقاشی خیابانی یا گرافیتی آزاد است. هنرمندان با آزادی تمام و البته با کسب مجوزهای لازم، به نقاشی می‌پردازند و بر غنای نقاشی‌های مزین کننده‌ی شهر می‌افزایند.

ریودوژانیرو

 • ریودوژانیرو میزبان بزرگ‌ترین مسابقه‌ی فوتبال دنیا بوده است. فینال جام جهانی ۱۹۵۰ بین تیم‌های اوروگوئه و برزیل رکورددار بیشترین تعداد تماشاچی است. این تعداد به‌طور رسمی ۱۷۳,۸۵۰ نفر اعلام شده است اما آمار غیررسمی نشان می‌دهد که بیش از این تعداد تماشاچی در آن روز مسابقه را در استادیوم ماراکانا (Maracanã Stadium) دنبال کرده‌اند. این بازی با عنوان یک تراژدی ملی در یادها باقی‌مانده است با اینکه برزیل در آن مسابقه نتیجه را دو بر یک واگذار کرد.
 • این شهر در سال ۱۹۹۴ میزبان بزرگ‌ترین کنسرت دنیا بوده است. راد استورات (Rod Stewart)  برای حدود ۵/۳ میلیون نفر در ساحل کوپاکابانا (Copacabana) روی صحنه رفت. حتی گروه راک رولینگ استونز (Rolling Stones) نیز نتوانستند به چنین رکوردی دست پیدا کنند. این گروه در همان مکان در سال ۲۰۰۶ برای یک و نیم میلیون نفر روی صحنه رفتند.
 • المپیک ۲۰۱۶ اولین المپیکی است که در آمریکای جنوبی برگزار می‌شود. البته این میزبانی با جنجال‌هایی نیز روبه‌رو بوده است. بسیاری از شهروندان معتقد هستند که با وجود تعداد زیادی شهروند فقیر، برگزاری بازی‌ها و هزینه کردن بیش از ۵/۷ میلیارد دلار برای میزبانی این مسابقات، کار درستی نیست.

ریودوژانیرو

المپیک ریو از نگاه آمار و ارقام

 

تعداد بلیط‌های فروخته شده= ۵/۷ میلیون

 

تعداد ورزشگاه‌های میزبان بازی‌ها = ۳۳

 

تعداد مسابقاتی که برگزار می‌شوند= ۳۰۶

 

تعداد رشته‌های ورزشی= ۴۲

 

تعداد ورزشکاران شرکت کننده=۱۰۵۰۰

 

تعداد کشورهای شرکت کننده= ۲۰۵

 

طول دوره‌ی مسابقات= ۱۷ روز

 

قیمت ارزان‌ترین بلیط= ۴۰ دلار

 

قیمت گرا‌ن‌ترین بلیط= ۳۰۰۰ دلار

 

تاریخ برگزاری آخرین مسابقات گلف در بازی‌های المپیک (امسال مسابقات این رشته در المپیک برگزار می‌شود.) =۱۱۲ سال پیش

 

تاریخ برگزاری آخرین مسابقات راگبی در المپیک (این رشته نیز امسال مجدداً به مسابقات اضافه شده است.)= ۹۲ سال پیش

ریودوژانیرو

 • نام غیررسمی شهر ریو، Cidade Maravilhosa به معنای «شهر حیرت‌انگیز» است.
 • اهالی این شهر، کاریوکاس (cariocas) نامیده می‌شوند.
 • کارناوال ریو، بزرگ‌ترین کارناوال دنیا است.
 • این شهر زمانی پایتخت امپراتوری پرتغال بود. بین سال‌های ۱۸۱۵ تا ۱۸۲۲ مرکز دربار پادشاهی تبعیدی پرتغال بود که ناپلئون از سرزمین اصلی جدا کرده بود.
 • ریو پایتخت برزیل نیز بوده است. هنوز هم برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که ریو پایتخت برزیل است اما این عنوان در حال حاضر در اختیار شهر برازیلیا است. البته همیشه این‌طور نبوده چرا که بین سال‌های ۱۷۶۳ تا ۱۹۶۰، ریو پایتخت بوده و هنوز هم قلب تپنده‌ی برزیل است.

ریودوژانیرو

 • جمعیت این شهر روز به روز در حال افزایش است. طبق آخرین سرشماری‌ها، ۳/۶ میلیون نفردر ریو زندگی می‌کنند. ریو بعد از سائوپائولو دومین کلان‌شهر بزرگ برزیل است.
 • ریو در پرچم برزیل نیز به نمایش در آمده است. ستاره‌های پرچم، نشان‌دهنده‌ی آسمان ریو در شب ۱۵ نوامبر ۱۸۸۹، زمان اعلام رسمی تشکیل جمهوری برزیل است.
 • تندیس مسیح منجی، نماد شهر ریو است که به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع، در معرض رعدوبرق و صاعقه قرار دارد. البته بیشتر این حوادث به خرابی این مجسمه منجر نشده‌اند اما در سال ۲۰۱۴، انگشت تندیس بر اثر طوفان و صاعقه آسیب دید.

ریودوژانیرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *