دیوار ها و خانه های سنگی ایرلند

یکی از جاذبه‌های توریستی ایرلند دیوار‌های سنگی هستند که هزاران مایل در سرتاسر ایرلند امتداد یافته است. این دیوارها بی ملات روی هم قرار گرفتند تا مرز زمین‌ها را از هم مشخص کنند و این امکان را به ایرلندی‌ها بدهد تا بتوانند تکنیک بی‌نظیرشان برای کشاورزی در این زمین‌های دشوار و صخره‌ای را اجرا کنند.

چیزی که با حرکت از غرب به شرق بخش‌های روستایی ایرلند تعجب بسیاری از گردشگرانی را که نخستین بار به ایرلند سفر می‌کنند،‌ برمی‌انگیزد، دیوارهای پر پیچ و خم سنگی است که زمین‌های کشاورزی را از هم جدا کرده و در همه جهات گسترده شده و تا جایی که چشم کار می‌کند امتداد یافته‌ است. این دیوار‌های سنگی برای ایرلندی‌ها عجیب و غیر معمولی نیست، اما گردشگران سؤالات زیادی راجع به آن‌ها می‌پرسند.

هر چند ایرلند چشم‌انداز سبزی دارد، اما فقط کافیست کمی زیر این لایه سبز و شاداب را حفر کنید تا به یک لایه ضخیم و دشوار سنگ آهک آبی برسید. این لایه معروف سنگ آهک آبی در همه جای ایرلند پیدا می‌شود و در زیر نیمی از جزیره نهفته است.دیوار ها و خانه های سنگی ایرلند (+عکس)

ایرلند جزیره‌ای صخره‌ای است که حدود ۳۷۰ میلیون سال پیش با سنگ آهک ذغال‌دار ترکیب شده و شکل گرفته است. در آن زمان ایرلند قسمتی از یک دریای کم عمق بوده و بین دو توده زمین نزدیک خط استوا قرار داشته. جا‌به‌جایی قاره‌ها قسمتی از بستر دریا را بالا برد تا جایی که از سطح دریا بالاتر رفت و بعدا زمین ایرلند نام گرفت، صد‌ها میلیون سال بعد گل بستر دریا سفت شد و سنگ آهک آبی دقیقا زیر آن قرار گرفت. این صخره‌ها که از زمین استخراج می‌شوند به رایج‌ترین ماده برای ساخت ساختمان در ایرلند تبدیل شده است. از مقبره‌های عصر حجر در بارن (Burren) گرفته تا قلعه‌های عصر آهنی در اینشمور (Inishmore) تا قصر‌ها و صومعه‌های قرون وسطا این سنگ‌ها در همه جا حضور دارند، بویژه در دیوار‌های سنگی که به صورت ضربدری در تمام کشور امتداد یافته‌ است.

سنگ‌ این دیوار‌ها معمولاً از خود این زمین‌ها جمع‌ آوری می‌شود، در این زمین‌‌ها سنگ‌ها باید از زمین خارج شوند تا بتوان در آن کشاورزی کرد و از آنجایی که حمل این سنگ‌ها به خارج از زمین کار سختی است، کشاورزان از این مصالح برای بنای دیوار‌های کوتاه سنگی استفاده و با این کار مرز زمین‌های خود را هم مشخص می‌کنند.

این دیوارها چیزی جز تخته سنگ‌های روی هم انباشته شده نیستند که بی هیچ ملاتی رو هم قرار گرفته‌اند. دیوار‌ها معمولا خیلی کوتاه هستند و خیلی هم مستدام نیستند که باعث می‌شود همواره برای نگهداری و نگه‌داری آن‌ها سعی کرد. ناپایداری این دیوار‌ها تبدیل به نکته مثبت آن‌ها شده و مانع خوبی جلوی دام‌هایی هستند که در این منطقه پرورش می‌یابند. حیواناتی که در این منطقه زندگی می‌کنند بر طبق تجربه متوجه شده‌اند که این دیوار‌ها به راحتی فرو‌ می‌ریزند و خود را از آن‌ها دور نگه ‌می‌دارند.

دیوار ها و خانه های سنگی ایرلند (+عکس)

یکی از زیباترین مکان‌هایی که می‌توان یک شبکه گسترده از این دیوار‌های سنگی را دید جزایر آران است. جزایر آران مجموع سه جزیره است که در دهانه خلیج گال‌وی (Galway) در ساحل غربی ایرلند قرار دارند. بزرگ‌ترین جزیره، جزیره اینشمور (Inishmore) است که به نام آرانمور (Aranmore) هم شناخته شده است. دومین جزیره بزرگ اینشمان (Inishmaan) است و کوچک‌ترین جزیره در شرقی‌ترین بخش اینشیر (Inisheer) نام دارد. زمانی که مجموعه‌ای از صخره‌های لم یزرع در لبه اقیانوس اطلس ظاهر شدند، هزاران سال ساکنان آن کار کردند تا در مکانی که قبل ازان هیچ چیزی وجود نداشت، حیات را جاری کنند و با ایجاد یک روش بی‌نظیر کشاورزی خاک ناشی از ترک صخره‌ها را با خزه‌های موجود ترکیب و کودی خیلی عالی برای کشاورزی ایجاد کردند که گیاهان را در صخره‌های دشوار و خشن رشد می‌دهد. امروزه جزایر آران به‌طور غیرقابل باوری سبز هستند و روی آن‌ها دیوار‌های کوتاه سنگی قرار دارند که زمین‌های کشاورزی را از هم جدا، دام‌ها را از هم تفکیک و از جابه‌جایی لایه نازک خاک توسط باد جلوگیری می‌کنند.

دیوار ها و خانه های سنگی ایرلند (+عکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *